PİRİNÇ HAKKINDA BİLGİLER

Pirinç, buğdaygiller (Poaceae) familyasından mısır ve buğdaydan sonra en fazla ekimi yapılan tahıl ürünüdür. Dünya nüfusunun yarısından fazlası için beslenmede büyük bir önem taşır.Özellikle Asya’da temel besin kaynağıdır.

Beslenmemizde çok önemli yeri bulunan pirinci veren tarım bitkisi Pirinç (ya da üreticinin deyişiyle çeltik) yirmi kadar türü bulunan ve anayurdu kesin olarak bilinmeyen, ancak dünyanın ılıman sıcak bölgelerinde çok yaygın olarak yetiştirilen, ülkemizde de geniş ölçüde tarımı yapılan bir üründür.

50-80 cm. kadar boylanabilen bu bir yıllık bitkinin her başakçığında, altı erkek organı bulunan bir çiçek açar. Döllenen çiçekle olgunlaşan taneye, pirinç ya da çeltik adı verilir. Kurutulup tüketime sunulan pirincin geniş bir kullanım alanı vardır: Çorbası, çeşitli pilavları ve sütlacı yapılarak; dolma ve diğer yemeklerle besinlere katılarak tüketilir. Çeltik bitkisinin hasattan geriye kalan sapları taze olarak hayvanlara yedirilir ya da yeşil gübre olarak kullanılır.

  Pirincin işlenmesi ve yan ürünleri

 • Pirinç kabuğu: Pirinç tanesini içine alan dış kaplama veya kabuk tabakasdır. Kabuk yenilmez.

 • Pirinç kepeği: Pirincin üst tabakasıdır. Tahıllarda, karışımlarda ve vitamin konsantrelerinde bir bileşendir ve pirinç kepeğinin gıda kalitesinde olmayan cinsleri hayvan yemlerinde kullanılır.

 • Pirinç kepeği yağı: Pirinç kepeğinden çıkartılan yüksek kaliteli bir yemeklik yağdır.

 • Kırık taneler: Bir tam tanenin dörtte üçünden küçük olan pirinç taneleridir. Pirinç unu yapımında ve evcil hayvan mamalarında kullanılır.

 • Pirinç unu: Öğütülmüş kabuksuz veya esmer pirinçtir. Alerjenik değildir ve bu da onu, glütene ve buğday unu ürünlerine karşı alerjisi bulunanlar için bir buğday alternatifi olarak çok değerli hale getirir. Pirinç hamuru, cips ve başka aperatif yiyecekler ve kahvaltı amaçlı tahıl ürünleri üretilmek üzere tabaka haline getirilebilir.

 • Pirinç Çeşitleri

 • Uzun taneli pirinç: Uzunluğu eninin 4 veya 5 katı olan uzun ve ince tanelerdir. Pişirildiğinde tane tane, hafif ve yumuşak olur.

 • Orta boy taneli pirinç: Uzunluğu eninin 2 veya 3 katı olan, uzun taneli pirinçten daha kısa ve geniş tanelerdir. Pişirilmiş taneler daha nemli ve yumuşak olur ve uzun taneli pirince göre birbirine yapışma eğilimi daha fazladır.

 • Kısa taneli pirinç: Kısa, tombul, hemen hemen yuvarlak olan tanelerdir.

 • Aromatik pirinç: Kavrulmuş fındık veya patlamış mısıra benzer bir doğal aroması ve tadı vardır. En yaygın yerli aromatik pirinçler basmati, jasmine ve della'dır.

 • Tatlı pirinç: Kısa, tombul, opak taneli pirinçtir. Pişirildiğinde pirinç şeklini kaybeder ve çok yapışkan ve glütenli olur.

 • DÜNYA PİRİNÇ ÜRETİMİ

  Çeltik daha ziyade tropikal ve suptropikal iklim şartlarında, güney ve güneydoğu Asya ile Afrika'da yaygın olarak yetiştirilir. Çeltik, Pakistan’dan Japonya’ya kadar, güney ve güneydoğu Asya’da geniş alanlara birçok ülkede yetiştirilmektedir. Çeltik yetiştirilen 25 önemli ülkenin 17’si bu bölgede bulunmaktadır.Kalan diğer ülkeler, dünya çeltik üretiminin %6’sından az kısmını sağlamaktadır.

  TÜRKİYE’DE ÇELTİK ÜRETİMİ

  Çeltik ilk çimlenme döneminde bol su ister. Hasat döneminde kuraklık gerekir.Yurdumuzun sıcaklık şartları çeltik tarımına elverişlidir. Fakat su sorunu vardır. Bu sebeple tarımı akarsu kenarlarında gelişmiştir.

  Çeltik tarım alanlarında sivrisinek çok geliştiğinden ekim alanları devletin kontrolündedir (yerleşim birimleri çevresinde tarımına müsaade edilmemektedir).

  Üretimde en büyük paya sahip bölgemiz Marmara Bölgesidir. Başta Edirne ilimiz gelmektedir. Ayrıca Balıkesir , Çanakkale ve Bursa çevrelerinde de tarımı yapılır.Üretimde ikinci bölge Karadeniz Bölgesidir. Başta Samsun olmak üzere, Çorum, Sinop, Kastamonu çevresinde tarımı gelişmiştir. Akdeniz bölgesinde Silifke ve Amik ovaları önemli çeltik ekim alanıdır.

DR. HALİL SÜREK'İN SİTEMİZDE
BULUNAN YORUMLARINI
OKUDUNUZMU?

SOFRALARINIZIN DEĞİŞMEYEN
ÜRÜNLERİ DUBACI KALİTESİ VE
GÜVENCESİ ALTINDA...
Dolar
Alış:  0.000 YTL
Satış:  0.000 YTL
 
Euro
Alış:  0.000 YTL
Satış:  0.000 YTL
İstanbul
Edirne
İstanbul Ofis Adres :Mega Center Gıda Sitesi C-29 Blok Kat2 No:264 Bayrampaşa/ İstanbul Tel : +902124373151 Faks : +902124373161
Edirne Ofis Adres : İnönü Caddesi Hal Geçidi Emin Güler İş Hanı Kat: 2/4 Keşan/Edirne Tel/Faks : +902847149450
Edirne/İpsala Ofis Adres :Bayrambey Mah. Enez Cad. No:60-C İpsala/EDİRNE Tel : +902846161343 Faks : +902846161303
E-Posta : info@dubaci.com
2008 İnternet Reklam Paketi tasarımıdır.